Quantcast
Channel: video – speak no evil

Watchlist unalom ellen vol. 2.

$
0
0

A múltkor már blogoltam egy adag (remélhetőleg) érdeklődésre számot tartó YouTube kontentot, de pár dolog kimaradt, ezt most akkor pótlom.

Első sorban: Tom Scott sorozata, a Things You Might Not Know:

Ezek a “találmányok, érdekességek” dolgai az úriembernek, de ha akkora nyelvi geek vagy mint én (és én nem vagyok nagy), akkor bizony a Tom’s Language Files is kötelező:

Meg úgy általában, a geek külső egy nagyon jó tartalomgyárost takar!


Aztán nem watchlist in itself, meg utálom ezt a Discovery Channel-es, everythings is awesome-os, amerikai hangvételt, de még én sem tudtam, hogy itt a szomszédban, a Steigereilandon az emberek úszó házakban laknak — nem lakóhajók, hanem egy darab betonteknőre épített proper házak. És ez tényleg elég durva építészet!


Ez a két darab maradt kb. le, lévén hogy a lázaim véget értek nem tudom, lesz-e még ilyen poszt — ha nincs, az csak annyit jelent, hogy van életem. Az eddigiekhez meg jó szórakozást!


Kövér László felszólalása a Fidesz kongresszuson.

$
0
0

Sajnos a balliberálbolsevik magyar sajtó megint elferdítette az igazságot és Kövér László beszédének ügyes kivonatolásával fals üzenetet adtak át, de a lipilee.hu birtokába jutott az eredeti, módosítatlan felvételnek erről a jeles eseményről. Kövér László fejét személyiségi jogai védelme érdekében egy kövér kisfiúra cseréltük. A teljes, módosítatlan beszédet az alábbiakban közöljük:

Kordéember Erik, RTL Klub, Amszterdam.

Utaztam.

$
0
0

Most mondd!…

Szóval egyrészt tényleg létezik a Samsung Note 7 tiltás a repülőkön, konkrétan online checkin közben (is) kifejezetten felhívják a figyelmedet, hogy ha NOte 7-ed van, azt még kikapcsolt állapotban sem viheted fel a gépre.

Másrészt a Schipholon (amszterdami reptér ugye, ejtsd: szkhkhkhkhiphhhhol) a departures terminálba belépve először meglepődtem, aztán hangosan felnevettem. Ahogy belépsz, ezt látod, életnagyságban:

Annyira élethű, hogy tényleg elhiszed hogy igazi; aztán ráguglizol, és rájössz, hogy nem az: egy Maarten Baas nevű művész munkája. Egyébként teljesen pontos, funkcionális óra, egy csavarral (see what I did there?).

Harmadrészt meg életemben először a London City-re repültem, a város közepére. Ez ugye arról nevezetes, hogy míg egy Lutonról (brrr…) vagy Gatwickről realisztikusan kb. 2-2,5 óra bejutni Londonba, és Heathrow-ról is 1-1,5, a City-ről tokkal-vonóval fél óra alatt (34 perc; mértem!) bent voltam a London Eye-nál. A Canary Wharf meg konkrétan 3 DLR és 2 metrómegállóra van, tippre negyed óra.

Instagram Photo

Emiatt míg pl. a Luton (brrr…) a vendégmunkások reptere és egy kisvárosi Volán buszállomás hangulatát árasztja, a City a napi business ingázók reptere, a falon tőzsdei árfolyamok futnak, és kb. mindenki öltönyben és poggyász nélkül csapatja. (Mert este úgyis hazamegy.)

A központi lokációt egyébként a londoniak természetesen utálják: a City Airport bár kicsi (egy kifutó az egész), de zajos, mert hát reptér. A környék, gondolom emiatt, kifejezetten lepukkant, ránézésre az ottani orosz közösség fellegvára, úgyhogy a DLR-en, metrón az öltönyös tömeg mellé betársul a csíkos adidas susinacis, kötekető réteg, igazán érdekes élmény. A bezárás tehát elvileg nem lenne rossz Londonnak, mert a terület amúgy nagyon értékes. Jay Foreman összefoglalja neked ha érdekel:

Ugyanakkor persze pont most, amikor még Heathrow-t is bővíteni fogják minden korábbi ígéret ellenére (ismét csak Jay Foreman kapcsolódó videóját tudnám ajánlani), nyilván nem fog ez bekövetkezni: miközben pl. Amszterdam (és Schiphol, ami simán bővíthető különösebb fájdalom nélkül), és gondolom még 3 másik nagyváros bármelyik pillanatban szívesen átveszi London szerepét mint európai (pontosítsunk: Európai Uniós) business hub, a brexit utáni Anglia nyilván foggal-körömmel fog ragaszkodni minden kicsi versenyelőnyéhez. (Itt teszem hozzá, hogy a Schipholról, ha nem számítjuk a leszálló repülő taxizását és a terminálon gyaloglást, 20 percen belül bent vagy a belvárosban, 25 perc alatt az üzleti negyedben.)

Mondjuk az kétségtelen, hogy a London City Airport nevét sokkal könnyebb kiejteni, mint azt, hogy szkhkhkhkhiphhhhol.

Makróblog: bringák, kompok, madarak.

$
0
0

Rég nem bringáztam, de tegnap végre igen.

Bejártam a Twiske és Den Ilp környékét (Amszterdamtól északra), hazafelé mérgelődtem a 4-5-ös erősségű szembeszélen (valahogy itt mindig szembeszél van, én nem tudom hogy csinálja ezt ez az ország), meg Amsterdam Noordon eltévedve azon hogy nem elég hogy a Google Maps egyre szarabb autós navigálásra, de bringásra egyenesen használhatatlan. Good times, tessék itt vannak fotók, tényleg szép táj.

Még egy ilyen hattyús videót is lőttem, mert aranyosak voltak ahogy ott tülekedtek:

De amiért mindezt megemlítem: volt szerencsém átkelni az Ilpendam-Landsmeer komp segítségével a Csatornán, aminek Nincs Neve, de Ilpendam van az Egyik Oldalán és a Kanalweg a Másikon. A komp, mint kiderült, fizetős, és egyike azon ritka helyeknek (talán ez az egyetlen?) Hollandiában, ahol “geen pinnen”, aka. nincs kártyaelfogadás. Mivel én készpénzt nem hordok magamnál, mondta a kompász ja nem révész néni, hogy sebaj, majd utaljam át nekik utólag.

0,8 Eurót. Utólag.

Átutaltam.

 

Hollandia.

32 km.

$
0
0

Már jó ideje ülök egy (konkrétan 2) videón, amit mindenképpen meg akartam mutatni nektek.

A téma az Afsluitdijk.

Afslu… micsoda?!

Az Afsluitdijk az a baszom nagy 32 km-es gát fenn északon, ami az Északi Tengert tartja a tengerben, és nem engedi be Hollandiába. Ez remek ötlet, mert így pl. nem állunk folyamatosan 3 méteres vízben, ami ugye eleve kellemetlen lenne, mert pl. nem kapnánk levegőt és megfulladnánk, ami miatt nem tudnánk állva maradni.

(Google Maps-en itt találod.)

A másik nagyon nagy haszna, hogy általa a korábbi Zuiderzee-ből IJsselmeer lett, vagyis egy sós tengerből pár év alatt édesvízű tó. Ebben a tóban mi itt IJburg-ben is vígan fürdőzünk nyaranta, kivéve pl. idén nyarat, amikor a nagy hőség és a kis vízmélység miatt kékalga lepte el a vizet, és emiatt nem volt szabad belemenni.

Az Afsluitdijk (és úgy általában az egész Zuiderzee elkerítés-lecsapolás) önmagában is elképsztő történet (el lehet szépen olvasni angolul itt és itt), meglehetősen kemény, hogy a hollandok egy teljes új tartományt simán lecsapoltak, ebből lett itt a tó túloldalán Flevoland, rajta Almere-vel, ami kb. úgy néz ki, mint Nagykovácsi új része, de nem ezért szeretjük, hanem mert… hát az az igazság hogy nem nagyon van rajta mit szeretni. (Na jó, de: közel van Amszterdamhoz.)

(Ja, és az Afsluitdijk-en esett meg 1940-ben az afsluitdijk-i csata, ahol a németeknek nem sikerült legyőzni a gát holland védőit, ezzel lényegében az egyetlen holland hadisiker volt ez a második világháborúban. Erről is érdemes olvasni, van itt minden, német kerékpáros rohamosztag, 70 fős védősereg, mindez a háromnapos Slag om Nederland (a Hollandiai Csata) keretén belül!)

Na de amiért most leültem írni, az az Afsluitdijk-en 2016-ban megvalósított művészeti projekt, a Gates of Light. Nemrég felmentünk Jullal egy este megnézni, és hát elég állat:

A dolog lényege röviden annyi, hogy az Afsluitdijk zsiliprendszerének épületeit bevonták egy olyan fényvisszaverő bevonattal, ami csak abba az irányba veri vissza a fényt, ahonnan az jön. Az üzenet a zéró fényszennyezés, ha minden igaz, az eredmény viszont egy nagyon látványos vezetési élmény, ahogy mész keresztül ezen az épületegyüttesen.

Az ötlet, és a megvalósítás is a Studio Roosegarde-nak köszönhető, ők egyébként elég sokat és elég sikeresen játszanak fénnyel, a Waterlicht nevű projektjük pl. idén márciusban az ENSZ székházat is megjárta. (És most nézem, októberben jól meg lehet majd nézni Rotterdamban.)

Végezetül: ha van 25 szabad perced, nézd meg az alábbi videót; ebben Daan Rosegarde, a projekt ötletgazdája mesél a projektről (erről és még két másikról), és végigkövetheted a végső változat megszületését. Ha pedig erre jársz és esetleg autóval, az Afsluitdijk nappal is, este is remek dream drive!

 

BartolomeyBittmann.

$
0
0

Tegnap este a Bimhuisban ezeket az arcokat néztük meg élőben:

(Cello Binennale van, a Muziekgebouw és a Bimhuis is rohadásig csellókoncerteket ad… szerencsére!)

Szóval megnéztük-hallgattuk őket, és ÚR-

IS-

TEN.

Ha még nem láttál ilyet élőben, azonnal vegyél jegyet valami koncertjükre — Bécsben rezidensek és rengeteg koncertjük van Ausztriában, úgyhogy Budapestről is egy vonat (vagy nem tudom, lehet még nyugatra menni?…)

IJburg itt épül.

$
0
0

Az előző részek tartalmából:

Épül-szépül a kis szigetcsoportunk, ebből egyelőre az “épül” igaz, mert hát hova szépüljön, amikor még a vízbül veszi ki a zokszi is alig látszik ki.

Engem mindig elképeszt, hogy van egy óriási vízfelület, amire egyszercsak építenek egy szigetet, ahol aztán több ezer ember lakik (köztük én is), létrejön egy új “falu”, a saját kis parkjaival, központjaival… Nos, ebből az új IJburg-i szigetek esetében egyelőre nem sok van meg, de készül, mint az alábbi drónos felvételből is látszik. Enjoy!

David Attenbro (slow content).


Hóhelyzet Hollandiában 2021 – fotós poszt.

$
0
0

Rövid intermezzo után újra gyönyörű telet kapott Amszterdam, és bár én már sose jutok be a belvárosba (egyrészt covid-lockdown, másrészt hidegben nem jár a villamos), azért ma sétáltam egy jót a környéken.

A rövid intermezzo az, hogy ideát szombat-vasárnap kitört a Two Days Before the Day After Tomorrow: 90 km/h szelek, szakadó hó, kopogós hideg, jég és fagy, code red, minden volt, úgyhogy megállt az élet… még jobban, mint eddig.

Tudni kell ehhez, hogy a hollandoknál a téligumi intézménye nem ismert. Síelni is simán elmennek nyári gumival, tisztelet a kivételnek, aki a SUV-ján max egy négyévszakossal vág neki. De igazából a jelek szerint a téli vezetés intézménye is hiányzik, simán képesek pl. a két jegesre kijárt keréknyomon próbálkozni ahelyett hogy 20 centivel arrébb a szűzhóban eggyel jobban menjen a dolog, én meg hosszú percekig mulattam azon, ahogy egy egészen lankás hídra képtelenek voltak felmenni autóval, ott állt keresztbe mindenki. Ezenkívül se villamos, se vonat nem jár a szél és a jég miatt, úgyhogy a suli, ami egyébként pont most hétfőn nyitott volna a covid lockdown után, rögtön jól be is jelentette a hószünetet.

Vasárnap egyébként az ítéletidő ellenére mi is kimentünk szánkózni a szomszéd parkba (szigetre), és megtekintettük, ahogy némi code red, meg 8 bft szél mennyire hidegen hagyja (hehe) a helyieket (minket is beleértve persze):

“Itt akkor is szánkózás lesz, ha beledüglünk!”

A két kezdeti nap után aztán alábbhagyott a szél, kisütött a nap, a hideg viszont maradt, úgyhogy most hó is van, és a csatornák is fagyogatnak befele, már az is felmerült, hogy lehetne Elfstedentocht, de az nem lesz, mert #covid. De ha az nem is, csatornán korizás jó eséllyel lesz, amire nagyon fenem már a Baueremet.

Addig meg marad a sétálás a környéken.

Egyébként is rászoktam, hogy inkább este dolgozom, hogy napközben viszont el tudjak menni csavarogni, bringázni, vagy futni egy hosszabbat. Ma ebből egy 7,3 km powerwalk lett itt a környéken, és mivel ilyet ritkán látni errefelé (legutóbb kicsit több, mint 2 éve — lásd itt meg itt), fotóztam is párat — ilyen a tél itt mifelénk:

Jéghelyzet Hollandiában: befagytak a vizek!

$
0
0

A hóhelyzet után itt a Day After Tomorrow következő epizódja (legyen a címe, mondjuk, Jégvarázs? vagy az copyrightos?) — befagytak a vizek, and I mean properly.

A szeles idő miatt helyenként göröngyös a jég, de ahol nem, ott

WOW.

Tegnap minimum 15 km-t koriztunk az IJburg melletti tavon, tegnapelőtt talán feleannyit egy másikon, és hát ez felér egy síeléssel:

A saját képeken kívül (amit remélem még bővítek ma… aztán holnaptól 6-7°C+eső) gyönyörű téli outsourced élményekért érdemes böngészgetni a #natuurijs hashtaget Twitteren, végre egy thread ahol nem torkollik (legalábbis egyelőre) a közbeszéd valami konteós elmebajba. A teljesség igénye nélkül: