Quantcast
Channel: video – speak no evil
Viewing all 45 articles
Browse latest View live

Beastie Boys – Fight for Your Right Revisited.

$
0
0

A Beastie Boys, a (You Gotta) Fight for Your Right (To Party!) kiadásának 25-ik évfordulójára kihozott egy 30 perces kisfilmet, Fight for Your Right Revisited címmel. A kisfilm zeneileg a (nemrég kiadott) Hot Sauce Committee Part Two albumon található Make Some Noise című számon alapszik, történetileg pedig ott veszi fel a fonalat, ahol a Fight for Your Right klip elhagyta…

És kurvajó.

MCA rendezte, és nagyágyúk szerepelnek benne — a teljesség igénye nélkül: Elijah Wood a fiatal Ad-Rock szerepében, Danny McBride mint fiatal MCA, Seth Rogen mint fiatal Mike D, aztán Will Ferrell, mint öreg Ad-Rock, John C. Reilly mint öreg Mike D, Jack Black pedig mint öreg MCA… És a többiek: Susan Sarandon (e!), Stanley Tucci, Shannyn Sossamon, Steve Buscemi, Alicia Silverstone, Kirsten Dunst, Orlando Bloom… A végén pedig a partit szétverő rendőrök személyében a mai Beastie Boys cameozik. Zseniális húzás!

Nézd a kisfilmet meredten:


Ismét Városminor karácsonyi koncert a Hold utcában!

$
0
0

Megint eltelt egy év, megint jön a karácsony, és a Városminor Kamarakórus megint egy meghitt karácsonyi koncertet készül adni. A helyszín a már jól bevált, és gyönyörű hangzású hold utcai református templom. A műsor még alig hallott darabokból áll, kezdés este fél 8-kor, gyertek-gyertek, mindenkit szeretettel várunk-látunk!

Az esemény két okból is különleges lesz:

  1. Egyrészt itt mutatkozik be nagyközönség előtt az immár 20 főre bővült Városminor. Bizony, a nyár folyamán egyes becslések szerint négy fővel bővült a kórus!
  2. Másrészt a koncertet  online közvetítjük (talán Magyarországon elsőként) az otthon maradt gyerekfelvigyázó nagymamák és párok, illetve mindenki kedvéért. A közvetítés a Városminor Ustream csatornáján lesz élőben látható, a közvetítést többek között Madaras Sanyi, Boldog Feri, és a Telenortól kölcsön kapott Hipernet modem teszi lehetővé — ezt előre is köszönjük mindenkinek!

Összefoglalva tehát:

Városminor karácsonyi koncert 2011 (url)

Dátum: 2011. december 21.

Helyszín: Hold utcai református templom (1054 Budapest, Hold utca 18. | Google Maps | Foursquare | Esemény Foursquare)

Kezdési időpont: 19:30

Belépő: nincs, adományt természetesen elfogadunk

Ustream élő közvetítés: Városminor concerts on Ustream

 

Otthoni médiacenter XBMC-vel.

$
0
0

A karácsony-környéki szabi (majdnem 2 hét, bee-yatch!) egyik eredménye, hogy csináltam egy $SUBJECT megoldást otthonra. Az ok egyszerű: meguntam, hogy

  • csak az én (egyre ramatyabb állapotban levő) netbookomon tudunk csak filmet/sorozatot nézni;
  • csak a tévé beépített hangfalát használjuk, miközben ott van kihasználatlanul az Altec Lansing hangfal;
  • nem tudunk a nappaliban zenét hallgatni;
  • Adél sportot űz abból, hogy lepakolja, kibontja a DVD-ket, majd a padlón szanaszét heverő lemezeken korizik;
  • ott van az ablak alatt egy kihasználatlan 30×20 centis padlófelület.

A frusztráció áthidalásához szükséges végső lökést aztán vicces módon Fagyal Csongor élvezetes cikke (már amennyire egy ilyet élvezetesen lehet írni) adta, és eldöntöttem, hogy Intel Atom, XBMC lesz a befutó.

Annak kedvéért, aki nem ismerte eddig: az XBMC egy eredetileg XBox-ra készült, közösségi alapon (GPL alatt) fejlesztett médiacenter szoftvercsomag. Az alap filmlejátszás funkcionalitáson felül Library-t is kezel zenéből, videókból (filmekből és sorozatokból), képekből, időjárást jelez, és vagy 100 bővítményt, valamint scriptelhető (de szinte nincs olyan funkció, amire ne lenne már létező script). Szóval zseniális. Egy user journey példát hozva: a DVD-idet begrabbeled ISO-ba és felmásolod a médiacenterre. A médiacenter felismeri a DVD-k tartalmát, IMDb-ről leránt hozzájuk az összes fontos információt. Ezután pedig gyakorlatilag bármi szerint kategorizálva válogathatsz, hogy mit szeretnél nézni. De ugyanez működik zenével, tévésorozattal is. Vagy ha úgy tartja kedved, a Youtube add-on segítségével rákeresel a “miu miujság” klipre, vagy Kisvakond részekre, és nagytévén, egyszerűen nézed őket. Jó cucc, na.

A médiacenter

Az XBMC telepítésébe nem megyek bele részletesen; Ubuntu LTS alapon, hivatalos repóból, hivatalos howto alapján telepítettem, semmi extra feszültség nem volt vele, works out of the box.

Abba sem megyek bele, hogy a fél lakást átkábeleztem raffináltan, hogy ne wifin kelljen élnie szegény médiacenternek (az eredményt elnézve hihetetlen, hogy mennyivel diszkrétebben tudok én kábelezni, mint a UPC munkása), de szerintem célszerű kábelen tolni, egyszerűbb a rámásolás, stabilabb a távirányítás, stb. — valamint erősen javasolt statikus IP-t adni az XBMC-t futtató gépnek, mivel a médiacenter funkció mellett elég nehézkes lesz később beállítani, vagy kitalálni a gép címét egy DHCP renew esetén.

Illetve itt jegyzem meg, hogy a később taglalandó valódi távirányítási módok mellé vettem egy Logitech drótnélküli billentyűzetet, amit viszonylag ritkán kell használni, ha az ember kiismeri a távirányítót.

Az XBMC azon ritka Linuxos megoldások közé tartozik, aminek telepítése után valóban nem szükséges konzolban huszárkodni. Lehet, ha tisztább alaprendszert akarsz (pl. inittab kitakarítás, meg ilyesmik — ezek inkább Ubuntus takarítások, mint XBMC-sek), de nem kell. Nem is bütyköltem szinte semmit alatta: feldobtam egy ssh szervert a gépre, hogy azért mégiscsak érjem már el parancssorból, lecsökkentettem a megnyitott tty-k számát 2-re, ennyi.

Az XBMC mellé aztán került még transmission-daemon a médiacenterre (hivatalos Ubuntu repóból), hogy ne kelljen konzolhuszárkodni, meg másolgatni. (A daemon megküldéséről majd később.) A daemon beállítása egyébként pofonegyszerű, az egyetlen trükk benne az, hogy a daemon leálláskor visszaírja a konfigot a /etc/transmission-daemon/settings.json file-ba, vagyis felülírja a saját konfigját — és mindent, amit futás közben beleírtál. Miután erre rájössz már egyszerűbb az életed és eggyel tartósabb a konfigod. Ahhoz pedig, hogy a daemon valóban tudjon is kezdeni valamit, a letöltés célkönyvtárán kiadható egy

chgrp -R transmission-daemon
chmod -R g+w [download célfolder]
adduser xbmc transmission-daemon

parancs (azzal az asszumpcióval, hogy az xbmc-t xbmc névre hallgató userrel futtatod), és innentől az xbmc és a transmission-daemon vígan működnek együtt a szent cél érdekében. (Itt van egy jó részletes transmission-daemon config howto — amit én egyébként nem használtam.)

A távirányító(k)

Official XBMC Remote: a hivatalos, XBMC csapat által szállított távirka alkalmatosság elvileg még 0.8 állapotú, ezzel együtt nekem egyáltalán nem volt még vele problémám, mondjuk talán a döglött LAN esetén adott béna Java-s hibaüzeneteken kívül. Teljesen jól működik, és nagyon sokoldalú:

  • kezeli a Music és Video library-kat (video library-n belül a Movie-kat és a TV Show-kat külön): a mobil eszközön tudod böngészni kategóriák szerint a library-t, nagyon hasznos;
  • ad egy Now Playing menüpontot, ami (hiszed vagy nem) az aktuálisan játszott médiát mutatja, kontrollálja, stb.;
  • és ad egy “hagyományos” távirányító interface-t nyilakkal, stb., amivel tévészerűen irányíthatod a cuccot.
Külön tetszenek benne a kis apróságok, mint pl. hogy
  • amíg fut az alkalmazás, a telefon hangerő gombjaival a médiacenter hangerejét kontrollálod
  • távirányító módban van (Menü gomb nyomására) szövegbevitel mód, ami nagyjából szükségtelenné teszi a billentyűzetes távirányítást — a telefonodról, a kedvenc Android billentyűzeteddel tolhatod az input.
Jó eszköz.

Transdroid: a Transdroidot a Google még júliusban kiebrudalta a Marketről, de ettől méga legjobb torrent kliens Androidra, így megszegtem azt a kvázifogadalmat (nevezzük preferenciának), hogy csak Marketes appot használok. Ez az app GPL alatt van, talán biztonságosnak tekinthető. Az alkalmazás egy egyszerű, de nagyon sokféle torrent szervert támogató torrent kontroller app, vagyis a telefonról tudod távirányítani pl. a médiacentereden futó transmission-daemont. Mindent be tudsz állítani, amit egy GTK-s transmission-on, szóval teljesértékű megoldás — remélem látjuk, hogy már most ott tartunk, hogy a hétvégi filmnézéshez egyáltalán nem kell számítógépet bootolni, minden megoldható a telefon és a médiacenter viszonylatában!

EZTVDroid 2ß: az eztv.it a sorozatok specialistája – időnként kicsit krahácsol, de azért House-t, nézni jó. (Mást meg ugye úgyse torrentezünk.) Az EZTVDroid 2ß (a fejlesztő nem volt tisztában azzal, hogy a billentyűzeten ez a ß nem az a ß), szóval ez az app az eztv.it-nek a telefonos felülete, lehet keresni a sorozatokat, megnézni a legutóbbi részek infóját, stb. Kicsit fapadabb, mint a Transdroid, de azért beállítható neki szintén a transmission-daemon, és küldhetők rá a sorozatok új részei. A cikk írásának pillanatában az eztv.it éppen újra hangulatát éli, a House meg téli szüneten van, úgyhogy egyelőre elfogadjuk bemondásra, hogy működik.

A fenti 3 Android eszközhoz itt egy kis gallery-t is találsz, böngészgesd kedvedre.

XBMC 11.0 Eden: gyorsabb, szebb, jobb.

$
0
0

Nem is vettem észre, pedig az RSS feed ott megy a képernyő alján tickerben: még március végén kiadták az XBMC új stabil verzióját, az Eden névre hallgató 11-es verziót. Ma kerültem oda, hogy frissítsem az Ubuntut (és benne a PPA repóból az XBMC-t) a házi médiacenteren, és első blikkre elégedett vagyok:

  • szemmel láthatóan gyorsabb, pattanósabb lett az alaprendszer
  • végre működik (ráadásul out of the box, geoip alapján) az időjárás
  • (eddig se volt csúnya, de) szebb lett a default skin (custom skinekkel pedig nem bajlódunk)
  • egyszerűbb használni a film közbeni menü gombot, könnyebben eljutni pl. a Subtitles menübe
  • gyorsabb lett a feliratok automatikus letöltése (eddig volt mondjuk 20 mp a teljes rutin, most inkább csak 5)

A teljes changelog egyébként itt található — eszerint nagyon sok sebességnövelő optimalizálás került bele, ami jó. Itt jegyzem meg, hogy az Atom proci azóta is bőven elegendőnek bizonyult az itthoni filmlejátszás feladat betöltésére.

Volt továbbá egy félelmem, hogy a frissítéssel eltörik az Androidos XBMC Remote app, de szerencsére ugyanúgy működik, mint előtte.

És végül: az Edennel végre kiadták az XBMCbuntu final verióját is. Ez egy XBMC live blackbox azoknak, akik lusták rendszert telepíteni és alapvetően nem is kíváncsiak, hogy mi van az XBMC default skin alatt. A rendszer Ubuntu alapokon nyugszik, de Unity és hasonló bohóckodás helyett LXDE a grafikus alap, tehát kellően lightweight. A disztróba ráadásul bele van építve egy Chromium is, úgyhogy ha éppen netezni támad kedved filmezés közben, át tudsz kapcsolni XBMC-ről desktop nézetre. De persze a géped XBMC-be bootol, és ha nem akarod, sose látsz mást, mint az XBMC felületet — és ez így pont jó.

Aki még nem tette, annak irány a letöltés!

Raspberry Pi alapú médiacenter RaspBMC-vel.

$
0
0

Nagymértékben kedvenc, és kismértékben kálvária nálam az XBMC. Kedvenc, mert nagyon jól összerakott médiacenter szoftver, az Android után talán a legjobb példa arra, amikor egy nyílt forrású célszoftver a saját ipari szegmensében a csúcs. És kálvária, mert bár a szoftver szuper, eddig nem sikerült teljesen csöndes médiacentert összeraknom köré, mindig volt egy táp, egy ventillátor, ami ha mégoly halkan is, de rontotta az élményt.

Talán eddig.

Most ugyanis Gábor kolléga jóvoltából kipóróbálásra nálam jár egy Raspberry Pi, tudod, a kis 50 dolláros ARM alapú számítógép, én pedig kipróbálásként rátelepítettem egy Raspbmc-t, az XBMC Raspberry Pi-re optimalitált verzióját.

Intel out, ARM in?

Első blikkre az látszik, hogy eddig ott csesztem el, hogy Intel architektúrában gondolkoztam. Az Intel ideje lejárt, szerverbe még egy ideig jó, de szinte minden másra ott az ARM, a kis energiafogyasztású, ergo nem melegedő, ergo csöndes, és emellett elfogadható teljesítményt nyújtó alternatív platform. Alternatív, mondom, de igazából ez a mainstream, az Intel az alternatív: a Qualcomm piaci értéke nagyobb, mint az Intelé, és a “hagyományos” PC ipar csillaga erősen hátrányban van a tipikusan ARM alapú mobil ökoszisztémával szemben. (Márpedig amikor egy csillag hátrányban van!…) Szóval ARM.

Budget ARM: Raspberry Pi

Az egyre nagyobb ARM seregen belül a Raspberry Pi egy érdekes állat. Mindenekelőtt: olcsó. 25-40 dollár körül van (modelltől függően), persze ezért tényleg csak azt kapod, amire szükség van:

  • 700 MHz-es Broadcom SoC
  • 256 MB RAM
  • Ethernet port
  • 2 USB port
  • HDMI, RCA video, audio out
  • SD kártya slot az oprendszernek

És az egész kócerájt egy 700 mAh-s microUSB-n keresztül látod el árammal. Ennyi pénzért persze se ház, se semmi, de minek is.

Látod te is, hogy itt nem a legújabb négymagos Qualcomm S4Pro-ról van szó (vicces lesz ezt a cikket egy év múlva visszaolvasni: “S4Pro? mit hozod fel azt a belépőszintű procit?”): a Raspberry Pi kifejezetten minimál, a cél az volt, hogy még éppen elfogadható teljesítményt kapj a lehető legkevesebb pénzért. És lássuk be, 35 dollár nem nagy pénz egy számítógépért. Alapból támogatja a Debian és az Arch Linux, és ez több, mint elég. Ubuntu, Android egyelőre nem, de nyilván idő kérdése.

Raspbmc-t a Pi-re!

És akkor a lényeg: hogyan lesz ebből médiacenter? Itt most összevonom a hardvert és a szoftvert, mert mindkettő pofonegyszerű, de fontos.

Először is építsük meg a cuccot. Nálam kellett hozzá

  • a Raspberry Pi (doh)
  • egy SD kártya: nálam 2 GB-os, ez ahogy elnéztem kb. a minimum (lásd később)
  • egy HDMI kábel, mert nem volt otthon, ha jól emlékszem, 3000 forint körül volt
  • egy 2A-es “powered” (“áramosított?”) USB HUB úgy kb. 6000 forintért, és itt álljunk meg egy szóra: a Raspberry Pi 700 mAh-t szeret enni, ez kb. 550 mAh-val több, mint a gagyi microUSB töltő, amit a telefonodhoz kapsz. Ha még esetleg külső vincsit is kötnél rá, aminek nincs saját tápja (2.5″-os notebookvincsi, ami USB-ből akarna áramot enni), akkor pláne kell az a HUB.
  • És végül egy külső USB vincsi, a notebook formátumot csak a csöndessége miatt favorizálom; és persze nem is kötelező, hálózatról is lehet filmet nézni.

Nálam a setup elég eklektikusra sikeredett, ha véglegesedik, majd beteszem az egészet egy fiókba, ott is összevissza, de legalább nem látszik.

Most pedig tegyük rá a Raspbmc-t!

Nem ördöngősség:

  • Raspbmc image letölt innen;
  • dd segítségével image kiír SD kártya;
  • SD kártya Raspberry Pi-be behelyez;
  • ethernet kábel Raspberry Pi-be behelyez;
  • Raspberry Pi elindít, on screen utasítások (Debian telepítő jellegű, de annál egyszerűbb telepítő) végigkövet;
  • rendszer elindít; örül.

Mindenestül szerintem kb. 40 perc volt az install, következő induláskor már az XBMC felülete fogadott. Hear, hear!

Itt jegyzem meg, hogy az OpenELEC (egy alternatív XBMC build) is telepíthető Raspberry Pi-re, én mégis maradtam a RaspBMC-nél: bár az OpenELEC pár százalékkal kevesebb CPU-t eszik a spéci build mivolt miatt, nekem a Debian egy könnyebben használható környezetet ígért. És itt tegyünk említést az XBian-ról, a harmadik alternatíváról, ami a tesztek alapján kicsit talán bloated, viszont szintén Debian — again, nekem maradt a RaspBMC, mint arany középút. (Az XBMC Wikiben egyébként van egy összefoglaló a RPi-re optimalizált XBMC buildekről.)

A boldogságsüti: miért kurvajó a Raspbmc?

  • Egyrészt állítólag 1080p filmet is lejátszik — ezt még tesztelnem kell. 720p-t biztosan.
  • Nagyon tetszik, ahogy belenyúltak az XBMC-be: mivel tudták, hogy az ember tipikusan nem billentyűzetről vezérli majd, írtak egy kis XBMC-be ágyazódó programot a fontosabb rendszerbeállítások (pl. hálózat) beállításához – persze 100% alapbeállításokkal is használható a cucc, de én pl. szerettem volna statikus címet adni neki a lokálhálón.
  • Az egész kóceráj alatt pedig egy viszonylag tiszta Debian ketyeg — én persze egyből felhúztam egy SSH szervert, Transmission-daemon-t, meg egy NFS share-t, mert miért ne. (Az NFS-t végül nem használtam.)

A feketeleves: miért nem jó a Raspbmc?

Nos, főleg a sebesség, általános performancia miatt, és itt nem arról a 3%-ról besézlek, amennyivel az OpenELEC gyorsabb lenne (lásd följebb) — ott is ugyanezek a problémák merültek föl.

  • Nálunk alapfunkcionalitás a telefonról, Youtube-ról XBMC-re küldött Barbapapa (meg, irgalom atyja, ne hagyj el, a Bogyó és Babóca). RaspBMC-n kb. 20-30 másodperc bufferelés árán sikerül elindítani a videót, ha pedig a videó kellően hosszú, egyáltalán nem indul.
  • Talán performancia miatt, de a Transmission-daemon (amit persze egyből telepíteni kellett) nem volt hajlandó letölteni semmit. Nem világos, miért: nem helypara (hiszen külső vincsire volt konfigurálva), az error unknown volt.

Ezen kívül ott van még az az áthidalható probléma, hogy külső DVD lejátszó híján, well, nem tudunk DVD-t lejátszani — külső lejátszót persze lehet venni, de extra befektetés, stb.

Verdikt egyelőre

Bármennyire is fáj, nekem jelenleg túl nagy kompromisszumnak tűnik a Raspberry Pi. A csöndért cserébe fel kell adni az általános pattanósságot, a könnyű bővíthetőséget, és még pár funkciót is. Itt jegyzek meg pár dolgot:

  • A csönd nagyon erős érv! Hajlandó lennék feladni érte ezt-azt. A mostani áldozatok viszont túl nagynak tűnnek.
  • A bővíthetőség nyilván szubjektív probléma: ha már van egy DVD lejátszó, ha az összes DVD be van grabbelve ISO-ba, és még pár “ha” esetén nem probléma.

Szóval egyelőre valószínűleg nogo. Teljesen egyértelmű viszont, hogy ez (már ti. az ARM alapú médiacenter) a jövő: még pár MHz (már jön az Exynos 4 alapú Raspberry Pi alternatíva), még egy főverzió a RaspBMC-ből, és szerintem ott vagyunk — ez pedig nagyjából fél éven belül bekövetkezik.

Én mindenesetre még mindig nagyon erősen gondolkozom, hogy feladok-e sebességet a csöndért, illetve nem szedem szét azonnal a setupot, futok még pár kört. Ha megszokható, átállok.

Mit csináltam karácsonyi szünetben? (Azaz: XBMC, My Computer update.)

$
0
0

Mint rendesen, a karácsony és újév közti szabira rengeteg home deko dolgot terveztem/tünk el, amiből (és ez tulajdonképpen meglepő) egészen sok meg is valósult, főleg azért, mert jórészt egy precedenciagráfra volt felfűzve minden. Ami ebből egy geekblogba befér, az az XBMC átállás, amit január 1-én és azóta ejtettem meg. (Ha az XBMC előtörténetére vagy kíváncsi, erre keresgélj, meg főleg erre.)

Történt ugyanis, hogy átrendeztük (na jó, koncepciószinten elgondoltuk és elkezdtük átrendezni) a dolgozószobát (kurvajó lesz), és ezen felbuzdulva kitaláltam valamit:

  1. A jó öreg MSI Wind netbookot (amin egy friss Ubuntu köhög, és egy Android-x86 hasít – részletek itt és itt) feladom: mivel ez (Intel Atom alapokon) alapvetően csöndes gép (egy nagyon csöndes venti megy benne, de az se mindig), egészen jó választás médiacenternek. Ez a gép XBMCBuntu-t kapott, az XBMC csapat Ubuntu alapon optimalizált, instant rendszerét. (És rá persze a szokásos transdroid-daemon-t.)
  2. A “régi” médiacenter, ami az utolsó időben már fülsértően hangos volt (legalábbis nekem úgy érződött) lecserélte a még annál is hangosabb asztali gépemet / NAS-omat, egy ősrégi, tárhelyben tápos P4 alapú HP vasat. (Nem viccelek ezzel a “vas” megnevezéssel: a cucc szerintem öntöttvasból van, és legalább 15 kiló. Egy asztali gép.) Ezt a cserét azon meggondolás mellett léptem meg, hogy nekem asztali gépre (gyorsra) igazából nincs szükségem, nagyon ritkán ülök le elé; viszont van szükségem az 1 TB-os RAID1 tömbre benne, amin az életünk backupja van: fotók, doksik, videók. (És erről a terás tömbről aztán van egy teljesen offline, kb. havonta inkrementált backintime backup (úristen, ezt még 2009-ben fedeztem fel magamnak!) — felhőben ugyebár nem bízunk, offsite-offline backupnak mindig lenni kell.) Szóval summa summárum, a régi médiacenter a maga Atom architektúrájával megkapta a Terabyte-os tömböt, és egyelőre a nagy monitoromat is — még nem eldöntött, hogy polcon fog lakni és állandóan menni mint családi háttértár, vagy az asztalon lesz és azért néha leülök elé. Vagy a kettő kombinációja.
  3. A régi HP gyilkolóeszköz pedig jelenleg a szárító alatt várja, hogy elkerüljön egy hálásabb helyre.

(Az gondolom ebből egyértelmű, hogy a múltkori RaspBMC próbálkozás végülis próbálkozás maradt, és egyelőre kivárok az ARM médiacenterre áttérés ügyében, annak ellenére, hogy továbbra is úgy gondolom, az a jövő.)

Ez így most elég kellemes állapot, még akkor is, ha

  • a médiacenter egyelőre a saját, 160 GB-os (tehát korlátos) vincsijéről üzemel, és
  • semmilyen formában nem látja a NAS-on levő zenéket, videókat, DVD image-eket;
  • a NAS-ban relatíve kevés a RAM, ráadásul
  • kevés a SATA port, így a DVD író/olvasót egyelőre nem tudtam hova bedugni;
  • és hát a NAS-on Ubuntu 10.04, az előző LTS verzió teljesít szolgálatot…

…bár bevallom, ez a legutolsó csak azért zavar, mert a 10.04 sajnos most áprilisban End of Life; ettől eltekintve a jó kis Lucid bármely utána következő verzió problémáinak a töredékét adta nekem. (Ha csak szervernek használom, még 2015-ig támogatott marad, elgondolkodtató…)

Ja, és Jul gépét el kell vinni szervízbe és a telefonján tolni kell egy wipe-ot. Erre nem maradt idő, de majd!

Informatikai oktatás a gyerekeinknek.

$
0
0

(Odaugrok egyből a videóra.)

Cory Doctorow-t amúgy is szeretem beszélni hallani (és, ha már itt tartunk, olvasni is, amit ír), a minap viszont rábukkantam egy érdekes előadására, amit az Observer (.co.uk) által gründolt TEDx (tehát nemhivatalos TED franchise rendezvény) konferencián adott. A téma: hogyan oktassuk gyermekeinket az informatikára, azon belül és hangsúlyosan a szociális hálózatok használatára, a privacy fogalmára és fontosságára…

Bár én kisgyerekes szülőként még évekre vagyok ettől (gondolom most), a problémát nem lehet elég korán felvetni. A probléma ugyebár adott: a mai világ (“rohanó világunk”) szociális hálózatai profitorientált cégek szolgáltatásai, akik abban érdekeltek, hogy az összes szociális interakciónkat aprópénzzé tegyék. Ebből aztán rakás privacy-val (azaz “személyes információkhoz fűződő jogokkal”, ezt nem írom így le többször) kapcsolatos probléma származik, a csecsemőkortól feltöltött fotók kontrollálhatatlan utóéletétől a kapcsolati háló feltérképezésén át a pleaserobme.com által vicces formában bemutatott, a közeljövőben komolyodó jelenségig — hogy csak a triviálisabbakat említsem. A vicc persze az, hogy egyrészt ezeket a kockázatokat nem hogy a gyerekek, az esetek túlnyomó többségében a felnőttek se látják át, akkor meg mit ugrálunk (-nak), mire fel; másrészt pedig Cory elmondása szerint ez pszichológia: a ritkán jutalmazó játék megvalósulása, amitől aztán marha egyszerű ész nélkül ráfagyni ezekre a hálózatokra. (Mondom ezt úgy, hogy Facebookon nem vagyok túlzottan aktív, de amikor időnként odaböngészek, indokolatlanul hosszú időt el tudok cseszni rajta, és később bánni.)

A fentiek miatt aztán a gyerekek korlátozása csak ideig-óráig megoldás, vagy inkább addig sem: a gyerekek azért gyerekek, hogy találékonyak legyenek, és megkerüljenek minden tiltást. (És igen: a gyerekek sokkal gógyisabbak, mint te, aki hőbörögsz, amikor a szemét rendszergazdák letiltják a Facebookot a céges hálón.) Ráadásul minden elérést letiltani marhaság: az ember társas lény, online akar lenni, közösségben akar lenni… Csak nem mindegy, mennyire adja ki magát közben.

A gyerekeket tehát nem tiltásokkal kell bombázni, mondja Cory, hanem oktatni kell, mégpedig arra, hogy legyenek tisztában a szociális hálózatok céljával, működésével, és érezzék át a privacy jelentőségét, fontosságát. Az oktatásnak arról kell szólnia, hogy hogyan kell rendeltetésszerűen használni ezeket a szolgáltatásokat — úgy, hogy a szolgáltatás legyen érted, és ne fordítva. Ezt talán a következővel tudnám összefoglalni:

Használd úgy a webes szolgáltatást, hogy ne az üzleti modelljét, hanem a mission statement-jét valósítsd meg!

Ha pedig ez az oktatás hatékony, mondja Cory, eljöhet az az idő, amikor egy szociális hálózat szolgáltató üzleti modellje és selling point-ja a biztonság, a privacy hangsúlyos védelme lesz. (Google+ lehetne ez, ha a Google core business-e nem a perszonalizált reklám lenne… sokkal inkább, mint a Facebook-é.)

Eszembe jut erről egyébként a magyar net tanárbácsija, Kobak két kezdeményezése is:

Az egyik “a biztonságos Internet előadás margójára” jobban kapcsolódik ide: ez a mi, szülők felelősségét boncolgatja a gyerekek internetes oktatásában. Jelenleg idehaza az iskolákban kb. vicc szinten mennek ezek az “az Internet veszélyes hely, bú bú” előadások (gondolom ez az állítás még mindig igaz), olyan előadókkal akik csak egy kicsit vannak lemaradva a diákoktól, akiknek előadnak… Ha jól emlékszem, beszélgettünk arról is, hogy ezt saját kezünkbe vesszük: felnőtt egy geek szülő generáció, akiknek saját, jól felfogott érdeke a gyerekei felokosítása — sokkal hamarabb, mint gimnáziumi kor! Talán egy Google Spreadsheet is készült erre, de ha megrohadok se találom most meg. Mindenesetre lassan érdemes lesz izzítani az agyunkat.

(A másik a “pályaválasztó” című post, ami a Városmajori gimiben már meghonosodott Iránytű (Irányítű I., Iránytű II., meg egy díj) analógiája — ide kevéssé kapcsolódik, de akit érdekel a következő generáció felelős felkészítése az életre, olvasson bele.)

(Kobaktól pedig itt kérek bocsánatot a “magyar net tanárbácsija” megnevezésért.)

A hosszúra nyúlt bevezetés után pedig: Cory Doctorow, nézzétek!

(Visszaugrok a hosszúra nyúlt bevezetőre.)

Háztartási Agile, azaz delivery metodológiát a családba!

$
0
0

Újabb figyelmet érdemlő előadás a TED-en: Bruce Feiler – Agile programming — for your family.

(Átugrom a hosszúra nyúlt bevezetőt és megnézem a videót.)

Nem egy különösebben jó előadás (az előadó megtanult beszélni, de semmi extra, nem inspiratív, mint egy Guy Kawasaki session vagy egy ManBearPig kaliberű prezi; ráadásul az ingerküszübömet némileg meghaladó mennyiségű amerikai hozzáállás van benne a kezelhetetlen mértékű stresszről, amit a család jelent (wtf?) — az is igaz persze, hogy mi nem 4 gyereket menedzselünk), érdekes módon a visszajelzések több, mint 10%-a negatív (lefele mutató ujjacska). Ezen felül a kommentek alapján az emberek nagy része nem érti meg miről van szó, utánanézni meg ugye derogál… de hagyjuk is ezt a részét. Ami minket érdekel, az az előadás üzenete:

Agile-t minden családba!

Belátom, ennyire azért nem sarkos a dolog, és sok konkrétum sem hangzik el (kb. a “sprint retró hétvégén, daily scrum és accountability reggel” vonalon mozog Bruce), viszont van annyira jó az előadás, hogy felkeltette az érdeklődésemet, és kipróbálnám a dolgot — vagy legalább valami hasonlót (AgileBut, ugyebár).

Az első alkalom, amikor ennek értelmét is látom, Adél oviba menése lehetne — írni-olvasni persze nem tud még, de ez nem feltétlen akadály, piktogramok is vannak a világon. Ha addig még létezik mai formájában az agile, esetleg belevágunk. Addig meg… nos…

Szóval az agilis módszertan otthoni bevezetése is érdekes lehet a kis kétfős project csapatunknak…

(Négy, ha a gyerekeket is számolom.)

(Hat, ha a macska és a nyúl is kap feadatokat, accountability-t.)

(“És így esett, kedves gyerekek, hogy a napi ‘Mit csináltál tegnap’ kérdésre adott válasz a project csapat 33%-a esetében a ‘megkapargattam a kanapét’, ‘rágtam kicsit a ketrecet’, ‘plingeltem egy bogarat’ vonalon mozgott.”)

…viszont ami komolyan felmerült még nálunk is (odahaza), az a kanban, continuous delivery valamilyen formájának kipróbálása. De az egy másik történet. (Már csak az extra pi-k miatt is!)

De a kanbant egyelőre a falhoz támasztva, lényeg a lényeg: alant a videó. Enjoy.

(Visszaugrok a hosszúra nyúlt bevezetőre.)

És akkor a kérdés: használ ilyet valaki idehaza? Ismersz valakit tapasztalattal? Igazán érdekelne a dolog.


Galaxy S4 Design Story?

$
0
0

Még egy ok, hogy utáljuk az Apple-t: amióta perbe fogták a Samsungot dizájszabadalom (Európában: védjegyoltalom) sértése miatt, minden gyártó fontosnak tartja bemutatni, hogy az aktuális szászlóshajóját milyen isteni szikra alapján és milyen ihletett dizájnfolyamat mentén tervezték. Ez egy HTC esetében (ahol ugye szépek az eszközök) még csak-csak, de come on: Samsung? Hogyan tervezzünk egy szappantartót, ami ugyanúgy néz ki, mint az előző? Ki a faszt érdekel ez?

Mind you: ux fronton le a kalappal a Samsung előtt: attól függetlenül, hogy egyetértek-e az úttal amit járnak (erről pár sorral lejjebb), ezek jó dolgok. Viszont pont ezekről nem lehet érdemben beszélni, üres vatta. Amiről meg lehet (a test, a műtárgy), nos, ott meg inkább dolgozzanak valami igazán szépen a kedves terméktervező kollegák, ahelyett, hogy beszlének róla.

A saját út pedig röviden: a saját ui vonal nem tetszik. A saját fejlesztések, amik a felhasználóval való együttműködést, együttélést célozzák, nos, ezekre úgy tekintek, hogy igen, ez az út, amit ma egy mobilgyártónak járni kell (nem az, hogy 4:3-ról 16:9-re upgradelik a képernyőméretet). A Samsung ebben úttörő, és ez akkor is nagyon fontos, hogy ha pl. a szemkövetés addott esetben hülyeségnek tűnik. Szükség van ezekre az iteratív innovációkra (jaj!), mert ebből lesz (van) a jövő. Az, hogy a Samsung nem nyitja meg az egészet, nos, az megintcsak nem tetszik. De elítélni nem tudom őket érte, a 30%-os piaci részesedést nem adják csak úgy.

A videó annak, akit még ezek után érdekel:

 

Update: Szerencsére a HTC is kiadta a One készítéséről szóló kisfilmet, ami azért szerencsés, mert az egy tényleg szép eszköz, a gyártási folyamat pedig tényleg érdekes. Bigup!

Kávémellé Weekly, aka. lipilee.hu/kv – a hetilee.

$
0
0

lipilee.hu/kv

Régóta bénáztam valami megoldással, ahol az általam érdekesnek talált cikkeket, oldalakat, videókat, fotókat osztom meg az érdeklődő nagyérdeművel. Választásom már rég a Paper.li-re esett, ami azt illeti még Martina előtt… Csakhát a bénázást tényleg kéretik literally venni, képtelen voltam beállítani rendesen a forrásokat: vagy én vagyok (voltam) hülye, vagy a Paper.li, vagy (erre van a legnagyobb esély) nem úgy használom, ahogy Svejcbe’ elképzelték, de először lett egy update-elhetetlen, törölhetetlen “kvmelle daily” (ez még most is ott van az accountomban), aztán egy “kvmelle weekly”, amibe nem az és nem úgy került bele ahogy szerettem volna… Így aztán nem volt olyan hetilee edition, amit jó szívvel publikba csaphattam.

Until now.

A működés faék egyszerűségű: amit Twitteren #kv hashtaggel látok el, az következő hétfőn bekerül a szelekcióba.

Talán adok majd hozzá más forrásokat is. Talán valaki megmondja a kommentben hogy hülye vagyok, és ezt nem így kell használni (svejciül). Talán valaki megmutatja, hogy pont erre a felhasználásra mi a tökéletes web app. Valószínűleg mindegyik esetet leszarom, ez nekem most így jó, akinek nem tetszik, olvasson Webisztán Weekly-t. (Egyébként tényleg: olvassatok Webisztán Weekly-t! Is.)

Ja igen, és a témaválasztás!

Témaválasztás olyan kifejezetten nincs. Illetve kifejezetten nem feltétlenül és szorosan szakma, hanem minden, amit netes jártamban-keltemben érdekesnek találok. Ezért aztán nem feltétlenül nem szakma, hiszen a szakma érdekes. Az eheti (második! pilot-!) számba így aztán (a példa kedvéért) Ray Kurzweil és a LinkedIn sztori mellé be tudott kerülni egy fasza úszómedence dizájn és Chris Harris fantasztikus car pr0n videója Horatio Pagani saját autóiról.

Na meg a címválasztás.

Mi más lehetne? Az ember tömegközlekedésen és kávézás közben olvas híreket. A #tomegkozlekedesmelle meg elég hülyén néz ki, nem igaz? (Mondjuk békávémellé éppen lehetne…)

Lényeg a lényeg: figyeljétek Twitteren hétfő reggel, iratkozzatok fel, vagy lipilee.hu/kv, vagy csak nézzétek itt a sidebarban (bár nyilván az a legbénább).

szórakozást kávézást!

Pete Steele vs. Carrie Mathison.

$
0
0

Még prágában, valami éjszakai záróprezi-készítés közben ütöttem el azzal a szabad agykapacitást, hogy (miután mostanában sok Type O Negative-ot hallgatok) Peter Steele utolsó interjúit nézegettem.

Nos tehát, tekintsük ezt az interjút, Peter Steele legutolsó interjúját:

Aztán tekintsük ezt, amit Carrie Mathison adott Saul-nak, amikor 1-2 napig nem kapta a gyógyszereit:

Most vagy az van, hogy Peter Steele nézte a Homeland-et, vagy Peter Steele (is) bipoláris (az volt), vagy Clare Danes nézte a fenti interjút vagy valami hasonlót, vagy ő is bipoláris, mindenesetre nem teljesen ugyanolyan a két ember?

Kvmellé Weekly, a hét linkjei egyben.

$
0
0

Cameramen shooting and recording the lion roar for the MGM logo

Mert az oké, hogy KVM, de ki az az ellé?

Közélet – még mindig a Krím

Geekdom

Gadgetry

Fotók nézni

Videók nézni/hallgatni

Kvmellé Weekly, olvasnivalók a kávé-vaníliás karika killer combo mellé.

$
0
0
The only thing they didn't see was the irony

The only thing they didn’t see was the irony

Politika, közélet, #seggszag

Geekdom

Heti macskakontent

  • Üzleti macskák | Business cats
  • Űrmacskák (kicsit hasonlít El Mudo-ra…):
  • És és és: “25 éves net” macskák!

Droid life

TL;DR

Hétvideója

Most csak egy: Zach Galifianakis vs. Barack Obama; akkor is kurvavicces, ha csak egy healthcare.gov reklám. | Between Two Ferns with Zach Galifianakis: President Barack Obama

Kvmellé Weekly – olvasni kávé mellett.

$
0
0

 

Politicians discussing global warming. A sculpture in Berlin by Issac Cordal.

A héten volt 100 éves a Twitter (de lehet hogy 150), ennek örömére visszatúrtam az első tweetemet…

…és megállapítottam, hogy azóta se csináltak a Diggnation-höz fogható netes-geekes podcastot, vagy ha igen, akkor én nem tudok róla. Maradnak hát az olvasni valók meg a TED talkok:

Krím: shit just got real

 Közélet

Geekery — data privacery

A hét Android linkjei

TL;DR

 

Kvmellé Weekly, twitterbox edisön.

$
0
0

Próbálkozunk a formátummal, figyelj:

#seggszag

#g33ker

#longread

#video

#erdekes

#lol

#cukisag


KV Mellé: szerelem Twitterbox idején.

$
0
0

Eltelt sok idő (egy választás, baszki!), nem posztoltam. Tetszik ez a múltkori Twitterboxos megoldás, úgyhogy most is ezzel tolom.

 

#közélet

#lol

#hajózáspr0n

#űrhajózáspr0n

#subaru

#android

#hasznos

#cukorkaszemnek

#video

Na végre, hírek kávé mellé megint!

$
0
0

Egyre nagyobbak a delayek, de próbálkozunk!


#lol

#img

#android

#geek

#airbnb

#longread

#video

#politika

#bringa

#zene

IMG-nehéz KVMellé, majdnem Ausztriából.

$
0
0

Mivel az elmúlt hét nagy részét

  • próbán
  • Ausztriában, versenyen

töltöttem és a jellemző viselkedés a káoszban körbe-körbe aszaladgálás volt, igazából nem volt idő érdekességeket gyűjteni/olvasni/osztani, nincs is #longread a hétre, se közélet. (Bár egyike voltam annak a pár embernek, akik #ep2014 szavazni azért elmentek.) Vannak viszont képek meg videók, tessenek kiülni a teraszra, jegeskávéval, oszt’ nézni!

#geek

#choirgeek

#video

#img

Az elmúlt (két és fél) hét érdekes cikkei kv mellé.

$
0
0

#hetkepe

#kozelet

#facebook

#geek

#android

#hearnoevil

#longread

#img

#video

Olvasnivalók kv mellé, kedd edition.

$
0
0

#kimble #kimaxolja

#kozszolgalat #usa

#lol

#geek

#biosz

#kozelet #seggszag

#cute

#longread

#img

#architecture #img

#video

Viewing all 45 articles
Browse latest View live